You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ареометр - найпростіший прилад для вимірювання щільності

Поняття «ареометр» для звичайної людини незрозуміло. Однак, більшість людей знають про існування спиртоміра. Відкриємо таємницю - спиртомір це такий ареометр, який проградуйований для вимірювання об'ємної частки спирту.

Прилад представляє собою скляну колбу, в нижній, більш широкій, частині якої знаходиться невелика кількість дробу, у верхній, більш вузькій, частині - проградуйована шкала, по якій визначається щільність розчину або концентрація розчиненої речовини. З огляду на залежність щільності рідини від температури, іноді ареометри для більш точного вимірювання виготовляють з термометром. Ареометри такого типу позначаються з буквою «Т».

Звичайно, цей прилад був винайдений зовсім не в Новий Час. Вважається, що ареометр винайшла Гіпатія Олександрійська, яка була розтерзана в 415-му році християнськими фанатиками. Але винаходи Гіпатії були намертво забуті, вони спливли тільки у арабів - в 11-му столітті ареометр згадував Аль-Біруні, а потім в 12-му - Абдуррахман аль-Хазіні. Ну і, звичайно ж, про ареометр знову всі забули. Аж до 18-го століття, коли Антуана Боме, винайшов два прилади: один для речовин, щільність яких менше щільності води, інший - для речовин, щільність яких більше щільності води. Ареометр виготовлявся зі скла і представляв собою кулясту колбу, в нижній частині якої перебувала ртуть або металеві кульки, у верхній - смужка паперу зі шкалою. Для визначення концентрації речовини (солі, цукру) в хімічному розчині, використовували спеціальний ареометр зі шкалою, в якій було видно кількість цукру або солі в рідині. «Градуси Боме» - це система ареометричної шкали, яка застосовується в науці і техніці і в даний час.

Принцип роботи даних приладів заснований на гідростатичному законі Архімеда: маса будь-якого фізичного тіла дорівнює масі води, витісненої цим тілом. Оскільки кожна рідина має свою щільність, то одине і те же тіло може зануритися в неї на різну глибину. По мірі занурення відбувається урівноваження, і в момент досягнення рівноваги ареометр буде вільно плавати. Після того, як прилад прийняв вірне положення, по ареометричній шкалі визначають щільність рідини.

Спектр застосування ареометрів дуже великий!

Ареометр дозволить відрізнити керосин від бензину.

Допоможе у визначенні щільності електроліту в акумуляторі.

У виробництві кислот допоможе визначити наскільки вони концентровані.

У медицині ареометр називається урінометром, їм вимірюють щільність урини.

На молочній фермі, ареометр в образі лактометра допоможе визначити кількість жиру в молоці.